ថ្ងៃសៅរ៍ ទី២៩ ខែមីនា ឆ្នាំ2025
ថៃ​រញ្ជួយ​ដី​ផង ភ្លើង​ឆេះ​ព្រៃ​ផង ! ភ្លើង​ឆេះ​ព្រៃ​នៅ​ខេត្ត​ឡាំ​ប៉ាង​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ​រាលដាល​ជាង 1,000 រ៉ៃ (​ប្រមាណ​ជិត 2km) បង្ក​ឲ្យមាន​ខ្យល់​បំពុល​ធ្ងន់ធ្ងរ គ្រោះថ្នាក់​ដល់​សុខភាព​ពលរដ្ឋ​ថៃ - លោក ឆាយ សុគន្ធ​ដា អភិបាលស្រុក​កំពង់សីលា និង​បក្ខពួក រង​ការចោទប្រកាន់​ពី​គណៈកម្មការ​សហគមន៍​ព្រៃឈើ​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់ ថា​បាន​ធ្វើ​ប្លង់​គ្រប​លើ​ដី​ព្រៃ​សហគមន៍​ជាច្រើន ហិកតា ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ​ផ្ទាល់ខ្លួន​ - សមត្ថកិច្ច​ស្រុក​សំរោង​ទង ឃាត់ខ្លួន​ជនសង្ស័យ​ពីរ​នាក់​តាម​ដី​ការ​បង្គាប់​ឲ្យ​ចាប់ខ្លួន​លេខ​.៥៥០ និង​៧៣៦ - នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ​បច្ចុប្បន្ន និង​អតីត​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ ៤ រូប​បាន​ចូលរួម​រំលែក​ទុក្ខ​ដ៏​ក្រៀមក្រំ​ជា​មួុយ​សម្តេច​អគ្គមហាសេនាប​តី​តេជោ ហ៊ុន សែន ចំពោះ​មរណភាព​របស់​ឯកឧត្តម​អ្នកឧកញ៉ា​ឧត្តមមេត្រី​វិសិដ្ឋ ហ៊ុន សាន បងប្រុស​បង្កើត​សម្តេច​តេជោ​ - សមត្ថកិច្ច​ចុះ​បង្ក្រាប​បាន​សាច់​សត្វព្រៃ​ជាង ៦០​គីឡូក្រាម នៅ​ស្រុក​ស្នួល​ - ប្រធានការិយាល័យ​រដ្ឋ​បាល​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ស្រុក​កងមាស​របូត​តំណែង​ព្រោះតែ​៣៦០​ដុល្លារ​ជា​ថ្មូរ​នឹង​ការកែតម្រូវ​សំបុត្រកំណើត​ - កម្ពុជា​ទទួលបាន​ចំណាត់​ថ្នាក់​ឈានមុខ​ក្នុង​ការអនុវត្ត​គម្រោង​រេ​ដ​បូក​នៅលើ​ពិភពលោក - ​សមាគម​អភិវឌ្ឍន៍​វិជ្ជាជីវៈ​អ្នកសារព័ត៌មាន កម្ពុជា​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​លេីក​ទី ២ នៅ​ខេត្ត ស្ទឹងត្រែង​ - រោងចក្រ​កែច្នៃ​ផ្លែ​ឈើ​របស់​ក្រុមហ៊ុន ប៉ៃ​សិង​សេង នៅ​ស្រុក​រតនមណ្ឌល បញ្ចេញ​កាក​សំណង់​រាវ ប៉ះពាល់​ដល់​ការ​រស់ នៅ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ ត្រូវបាន​ក្រសួង បរិស្ថាន ចាត់​នូវ​វិធាន ការ​ច្បាប់​ - កងរាជអាវុធហត្ថ​ខេត្តសៀមរាប ដឹកនាំ​ក្រុម​ការងារ ទទួល​ស្វាគមន៍​ប្រតិភូ​ក្រុមការងារ​ជំនាញ កងរាជអាវុធហត្ថ​លើ​ផ្ទៃ​ប្រទេស ដឹកនាំ​ដោយ លោក​ឧត្តមសេនីយ៍ត្រី ឆាយ សូ​គា៍ ចុះ​ត្រួតពិនិត្យ និង វាយតម្លៃ​វគ្គ​បំប៉ន​សណ្តាប់ធ្នាប់​ជួរ​ទ័ព ផែន​ឈរ​-​ផែន​ដើរ (​ផែន​ព្យុហយាត្រា​) របស់​សិក្ខាកាម នៃ​កងរាជអាវុធហត្ថ​ខេត្តសៀមរាប
លោកជំទាវ មាស ច័ន្ទ​ធីតា អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​បើក​សិក្ខាសាលា​ស្តីពី ការកែសម្រួល​បញ្ចប់​លក្ខណៈវិនិច្ឆ័យ សូចនាករ និង​មធ្យោបាយ​ផ្ទៀងផ្ទាត់ សម្រាប់​វាយតម្លៃ​គុណវុឌ្ឍិ​ប្រតិបត្តិ​មេត្រី​បរិស្ថាន រោងចក្រ និង​សិប្បកម្ម​
បៃលិន​៖ លោកជំទាវ មាស ច័ន្ទ​ធីតា អនុរដ្ឋលេខាធិការ តំណាង​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់ ឯកឧត្តម​បណ្ឌិត អ៊ាង សុផល្លែត រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​បរិស្ថាន បាន​អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធី​បើក​សិក្ខាសាលា​ស្តីពី ការកែសម្រួល​បញ្ចប់​លក្ខណៈវិនិច្ឆ័យ សូចនាករ និង​មធ្យោបាយ​ផ្ទៀងផ្ទាត់ សម្រាប់​វាយតម្លៃ​គុណវុឌ្ឍិ​ប្រតិបត្តិ​មេត្រី​បរិស្ថាន រោងចក្រ និង​សិប្បកម្ម នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​២០ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០២៥ នៅ​សាលប្រជុំ​មន្ទីរ​បរិស្ថាន​ខេត្ត​ប៉ៃលិន​។
​សិក្ខាសាលា​នេះ រៀបចំឡើង​ក្នុង​គោលបំណង​៖ ពិភាក្សា​ប្រមូល​ធាតុ​ចូល​ពី​អ្នកពាក់ព័ន្ធ និង​ធ្វើ​បច្ចុប្បន្នភាព​លើ​លក្ខណៈវិនិច្ឆ័យ សូចនាករ និង​មធ្យោបាយ ផ្ទៀងផ្ទាត់ រោងចក្រ និង​សិប្បកម្ម ព្រមទាំង​ជា​ការចែករំលែក​ចំណេះដឹង​ស្ដីពី លក្ខណៈវិនិច្ឆ័យ សូចនាករ និង​មធ្យោបាយ​ផ្ទៀងផ្ទាត់ រោងចក្រ និង​សិប្បកម្ម ក្នុងចំណោម​អ្នកពាក់ព័ន្ធ​។​
​គួរ​បញ្ជាក់​ឱ្យដឹងថា សិក្ខាសាលា​ពិគ្រោះ​យោបល់​នេះ រៀបចំ​ដោយ​នាយកដ្ឋាន​រង្វាន់​និង​លើកទឹកចិត្ត នៃ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​ចំណេះដឹង និង​ព័ត៌មាន​បរិស្ថាន ហេ​ី​យមាន​ការចូលរួម​ពី​លោក លោកស្រី នាយកដ្ឋាន​ជំនាញ​នៃ​ក្រសួង​បរិស្ថាន ព្រមទាំង​មាន​ការអញ្ជើញ​ចូលរួម​ពី​សំណាក់ លោក​បណ្ឌិត ហែម ឫទ្ធី អភិបាលរង នៃ​គណៈ​អភិបាលខេត្ត​ប៉ៃលិន តំណាង​រដ្ឋបាល​ខេត្ត ក្រុង ស្រុក នៃ​ខេត្ត​ប៉ៃលិន មន្ទីរ​ពាក់ព័ន្ធ ប្រតិបត្តិ​ករ​វិស័យ​រោងចក្រ សិប្បកម្ម និង​មន្ត្រី​នៃ​មន្ទីរ​បរិស្ថាន​រាជធានី ខេត្ត សរុប​ចំនួន ១៥០​នាក់​៕​