យុទ្ធនាការ “​និយាយ​ថា​ទេ ចំពោះ​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​!” “Say No to Fake News” - ឯកឧត្តម បណ្ឌិត អ៊ាង សុផល្លែត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធីបុណ្យ​សម្ពោធ​ឆ្លង​កុដ្ឋ ពុទ្ធា​ភិ​សេក និង​សមិទ្ធផល​នានា នៅ​វត្ត​គគីរ ក្នុង​ឃុំ​ព្រែក​អា​ជី ស្រុក​ក្រូចឆ្មារ ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ​ - ថៃ​រញ្ជួយ​ដី​ផង ភ្លើង​ឆេះ​ព្រៃ​ផង ! ភ្លើង​ឆេះ​ព្រៃ​នៅ​ខេត្ត​ឡាំ​ប៉ាង​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ​រាលដាល​ជាង 1,000 រ៉ៃ (​ប្រមាណ​ជិត 2km) បង្ក​ឲ្យមាន​ខ្យល់​បំពុល​ធ្ងន់ធ្ងរ គ្រោះថ្នាក់​ដល់​សុខភាព​ពលរដ្ឋ​ថៃ - លោក ឆាយ សុគន្ធ​ដា អភិបាលស្រុក​កំពង់សីលា និង​បក្ខពួក រង​ការចោទប្រកាន់​ពី​គណៈកម្មការ​សហគមន៍​ព្រៃឈើ​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់ ថា​បាន​ធ្វើ​ប្លង់​គ្រប​លើ​ដី​ព្រៃ​សហគមន៍​ជាច្រើន ហិកតា ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ​ផ្ទាល់ខ្លួន​ - សមត្ថកិច្ច​ស្រុក​សំរោង​ទង ឃាត់ខ្លួន​ជនសង្ស័យ​ពីរ​នាក់​តាម​ដី​ការ​បង្គាប់​ឲ្យ​ចាប់ខ្លួន​លេខ​.៥៥០ និង​៧៣៦ - នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ​បច្ចុប្បន្ន និង​អតីត​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ ៤ រូប​បាន​ចូលរួម​រំលែក​ទុក្ខ​ដ៏​ក្រៀមក្រំ​ជា​មួុយ​សម្តេច​អគ្គមហាសេនាប​តី​តេជោ ហ៊ុន សែន ចំពោះ​មរណភាព​របស់​ឯកឧត្តម​អ្នកឧកញ៉ា​ឧត្តមមេត្រី​វិសិដ្ឋ ហ៊ុន សាន បងប្រុស​បង្កើត​សម្តេច​តេជោ​ - សមត្ថកិច្ច​ចុះ​បង្ក្រាប​បាន​សាច់​សត្វព្រៃ​ជាង ៦០​គីឡូក្រាម នៅ​ស្រុក​ស្នួល​ - ប្រធានការិយាល័យ​រដ្ឋ​បាល​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ស្រុក​កងមាស​របូត​តំណែង​ព្រោះតែ​៣៦០​ដុល្លារ​ជា​ថ្មូរ​នឹង​ការកែតម្រូវ​សំបុត្រកំណើត​ - កម្ពុជា​ទទួលបាន​ចំណាត់​ថ្នាក់​ឈានមុខ​ក្នុង​ការអនុវត្ត​គម្រោង​រេ​ដ​បូក​នៅលើ​ពិភពលោក - ​សមាគម​អភិវឌ្ឍន៍​វិជ្ជាជីវៈ​អ្នកសារព័ត៌មាន កម្ពុជា​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​លេីក​ទី ២ នៅ​ខេត្ត ស្ទឹងត្រែង​
លោក ឆាយ សុគន្ធ​ដា អភិបាលស្រុក​កំពង់សីលា និង​បក្ខពួក រង​ការចោទប្រកាន់​ពី​គណៈកម្មការ​សហគមន៍​ព្រៃឈើ​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់ ថា​បាន​ធ្វើ​ប្លង់​គ្រប​លើ​ដី​ព្រៃ​សហគមន៍​ជាច្រើន ហិកតា ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ​ផ្ទាល់ខ្លួន​
ព្រះសីហនុ​៖ ដោយសារ​តែ​អំណាច​ទឹក​លុយ​អាច​ឲ្យ​មនុស្ស​យើង​ផ្លាស់ប្ដូរ​ពីរ​មនុស្ស​ស្មោះត្រង់​ប្រែក្លាយ​ទៅ​ជា​មនុស្ស​ក្បត់​ឧត្តមគតិ​ខ្លួនឯង ហ៊ាន​បំពាន​ទៅ​និង​ផ្លូវច្បាប់ក៌​មាន​ដែរ ពោល​គឺ​ផ្តើម​ចេញពីរ​សេចក្តី​លោភលន់​និង​ផលប្រយោជន៍​តែប៉ុណ្ណោះ ដូច​ជា​ដី​ព្រៃ​សហគមន៍​ព្រៃឈើ​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់ ជាច្រើន ហិកតា ត្រូវបាន​លោក ឆាយ សុគន្ធ​ដា មាន​តួនាទី​ជា​អភិបាលស្រុក​កំពង់សីលា និង​បក្ខពួក បាន​ធ្វើ​ប្លង់​រំលោភ​យក​ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ​ផ្ទាល់ខ្លួន ស្ថិតនៅ​ភូមិ​ថ្មី ឃុំ​កំពង់សីលា ស្រុក​កំពង់សីលា ខេត្ដ​ព្រះសីហនុ ដោយ​មិន​ខ្លាចញញើត​និង​ច្បាប់​អ្វី​បន្តិច​សោះ ។​
​លោក ឃុត ស៊ី​នឿន ជា​ប្រធាន​គណៈកម្មការ ក្នុង​អាណត្ដិទី​៥ សហគមន៍​ព្រៃឈើ​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់ បាន​ប្រាប់​អង្គភាព​សារព័ត៌មាន​យើង​ថា សហគមន៍​ព្រៃឈើ​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់ បាន​បង្កើតឡើង កាលពី​ឆ្នាំ​២០០០ មាន​លោក សំ ថ ជា​ប្រធាន​សហគមន៍ រហូតដល់​ឆ្នាំ​២០០៩ សហគមន៍​ព្រៃឈើ​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់ ទទួលបាន​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ដើម្បី​គ្រប់គ្រង និង​ការពារ​ដីព្រៃ លើ​ផ្ទៃដី​សរុប​ចំនួន ៧៩៣ ហិកតា ស្ថិតនៅក្នុង​ភូមិ​ថ្មី ឃុំ​កំពង់សីលា ស្រុក​កំពង់សីលា ខេត្ដ​ព្រះសីហនុ ដែល​មាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​សរុប​ចំនួន ៣៣៩​គ្រួសារ ការពារ​តំបន់​ព្រៃឈើ​ក្នុង​សហគមន៍​នេះ​។​
​លោក ឃុត ស៊ី​នឿន បាន​បន្ដទៀតថា នៅ​ឆ្នាំ​២០២២ ស្រាប់តែ​លិចលឺ​ថា ដី​សហគមន៍​ដែល​រូបលោក រួមទាំង​ប្រជាពលរដ្ឋ​ចំនួន ៣៣៩​គ្រួសារ កំពុង​គ្រប់គ្រង និង​ការពារ ជា​ដី​សម្បត្ដិ​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ​នោះ ត្រូវបាន​គេ​ធ្វើ​ប្លង់​កម្មសិទ្ធិ​កាន់កាប់​ដីធ្លី ហៅ​ថា​ប្លង់រឹង ចំនួន ០៤ ប័ណ្ណ​ក្បាលដី សរុប​ទំហំ​ដី​ជា ៣០ ហិកតា ដែល​ក្នុងនោះ មានឈ្មោះ លោក ឆាយ សុគន្ធ​ដា អភិបាលស្រុក​កំពង់សីលា កាន់កាប់​ចំនួន ២​ក្បាលដី ទំហំ​ជាង ១៥ ហិកតា និង​ឈ្មោះ វ៉ាន់ រដ្ឋា ឈ្មោះ លី ស្រីមុំ កាន់កាប់​ចំនួន ១​ក្បាល​ដី​ទំហំ ៧ ហិកតា ព្រ​ទាំង​មួយ​ក្បាល​ដី​ទៀត ដោយ​លោក​ពុំ​បាន​ស្គាល់​ឈ្មោះ​អ្នកកាន់កាប់​និង​ចំនួន​ទំហំ​ដី នោះទេ​។​
​លោក ឃុត ស៊ី​នឿន បាន​បញ្ជាក់បន្ថែម​ថា ដល់​ឆ្នាំ​២០២៣ រូបលោក​ត្រូវបាន​គណៈកម្មាការ និង​សមាជិក​ក្នុង​សហគមន៍ បាន​បោះឆ្នោត​ជ្រើសរើស​រូប​លោក​ឱ្យធ្វើជា​ប្រធាន​សហគមន៍​។ លោក​បាន​ប្រាប់ទៀតថា ទីតាំង​ដី​សហគមន៍​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់​ខាងលើនេះ ជា​សម្បត្ដិ​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ ដែល​ជា​ដី​គ្រប់គ្រង​ដោយ ក្រសួង​ចំនួន​ពីរ មាន​ក្រសួង​បរិស្ថាន និង​ក្រសួង​កសិកម្ម រុក្ខ​ប្រមាញ់ និង​នេសាទ​។
​រហូតមកដល់​ថ្ងៃ​ទី​២៧ ខែ​កុម្ភៈ ឆ្នាំ​២០២៥ លោក ចាន់ ពន្លក ដែល​ប្រជា​សហគមន៍​បានឱ្យដឹងថា មាន​តួនាទី​ជា អភិបាលរង​ស្រុក​កំពង់សីលា បាន​ដឹក​យក​គ្រឿងចក្រ​មួយ​គ្រឿង ជា​ប្រភេទ អេ​ស្កា ធ្វើ​សកម្មភាព​ឈូសឆាយ លើ​ដី​ដែល​គ្រប់គ្រង​សហគមន៍ ស្ថិតនៅ​ភូមិ ឃុំ ខាងលើ ក្រោម​ការបញ្ជា​ដោយ​លោក ឆាយ សុគន្ធ​ដា អភិបាលស្រុក​កំពង់សីលា​។ ពេញ​មួយ​ព្រឹក នៅ​ថ្ងៃ​ដដែល​នេះ គ្រឿងច​ក្រអេ​ស្កា ដែល​បាន​ដឹកនាំ​ដោយ លោក ចាន់ ពន្លក បានធ្វើ​សកម្មភាព​ឈូសឆាយ វា​យក​ម្ទេស​ព្រៃ ឱ្យ​រៀបស្មើ​ដី ក្នុង​ទំហំ​ប្រមាណ​ជាង ៥០០០ ម៉ែត​ក្រឡា​។​
​បន្ទាប់ពី​ដឹង​ថា មាន​ការចូល​ឈូសឆាយ នៅ​ទីតាំង​ដី​សហ​គន៍​ព្រៃឈើ​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់ ប្រជា​សហគមន៍​ព្រៃឈើ​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់​ជាច្រើន​នាក់ បានរួម​គ្នា ទប់ស្កាត់ និង​ឃាត់​គ្រឿងចក្រ​ដែល​បាន​កំពុង​ធ្វើ​សកម្មភាព​ឈូសឆាយ និង​វៃ​ព្រៃ​នោះ​ភ្លាមៗ​។ ក្រោយពី​បាន​ធ្វើ​ទប់ស្កាត់ និង​បង្អាក់​សកម្មភាព​គ្រឿងចក្រ​ខាងលើនេះ ប្រជា​សហគមន៍​ព្រៃឈើ​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់ បាន​រាយការណ៍​ទៅ​លោក​មេភូមិ ភូមិ​ថ្មី ឈ្មោះ ប៊ូ សាម៉េត និង​លោក​មេឃុំ​កំពង់សីលា ឈ្មោះ ផុង គា ដើម្បី​ពិនិត្យ ដោះស្រាយ និង​ទប់ស្កាត់​ការឈូសឆាយដី​សហគម​ន៍ បន្ដ​មក​ទៀត លោក ចាន់ ពន្លក ជា​អភិបាលស្រុក​កំពង់សីលា បាន​ចុះ​មក​ដល់​ទីតាំង​កើតហេតុ លោក​បាន​ប្រកែក​ជាមួយ​ប្រជា​សហគមន៍ ដែល​បាន​ធ្វើ​ការទប់ស្កាត់​ការឈូសឆាយដី​ព្រៃ​នោះ ហើយ​លោក ក៏​បាន​និយាយ​អះអាងថា គេ​ឈូស តែ​ដី​ដែល​មាន​ប្លង់​កម្មសិទ្ធិ​កាន់កាប់​ស្របច្បាប់ តែប៉ុណ្ណោះ មិន​បាន​ឈូស​ឆាយ​លើ​ដី​សហគមន៍​នោះ​ទេ រួច​ក៏​បញ្ជា​ឱ្យ​ដឹក​គ្រឿងចក្រ​ចាកចេញ​ពី​ទីតាំង​នោះ​តែម្ដង ដោយ​មាន​កម្លាំ​នគរបាល​មក​ជាមួយ​ផង​។​
​បន្ដ​មក​ទៀត នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៥ ខែ​មីនា ឆ្នាំ​២០២៥ មានការ​បញ្ជា​ឱ្យ​ដឹក​គ្រឿងចក្រ មួយគ្រឿង​ទៀត បំ​រ៉ុង​នឹង​ធ្វើ​សកម្មភាព​ឈូសឆាយ លើ​ទីតាំង​ដី​ដដែល ប៉ុន្ដែ​ត្រូវបាន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ឃ្លាំមើល រយៈពេល​៣​ថ្ងៃ រួច​ក៏​បាន​ដឹក​គ្រឿងចក្រ​នោះ​ចេញ​ទៅ​វិញ ដោយ​ពុំ​បាន​ធ្វើ​សកម្មភាព​អ្វី​នោះឡើយ​។​
​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្នុង​សហគមន៍​ព្រៃឈើ​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់​ចំនួន ១៣៥០​នាក់ ស្មើនឹង ៣៣៩​គ្រួសារ កើតការ​ហួសចិត្ដ ត្បិត​អី ដី​សហគមន៍​ព្រៃឈើ​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់ ដែល​ជា​ដី​សម្បត្ដិ​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ ត្រូវបាន​ការពារ​ដោយ​សហគមន៍ ចាប់តាំងពី​ឆ្នាំ​២០០០ មក បែរជា មាន​អ្នក​មក​ធ្វើ​ប្លង់​កម្មសិទ្ធិ​ផ្ទាល់​ខ្លួន​ទៅ​វិញ ដោយ​ប្រជា​សហគមន៍ ៣៣៩​គ្រួសារ ពុំបាន​ដឹង​អ្វី​បន្ដិច​សោះ ចំពោះ​លួចលាក់​ធ្វើ​ប្លង់​ស្ងាត់ៗ លើ​ដី​សម្បត្ដិ​សាធារណៈ​របស់​រដ្ឋ ទុក​ជា​ផលប្រយោជន៍​ផ្ទាល់ខ្លួន​។​
​អង្គភាព​សារព័ត៌មាន​យើងខ្ញុំ ពុំ​អាច​ធ្វើ​ការសាកសួរ​ព័ត៌មាន​លំអិត​ពី​លោក ឆាយ សុគន្ធ​ដា អភិបាលស្រុក​កំពង់សីលា ជុំវិញ​ការចោទប្រកាន់​ពី​ប្រជា​សហគមន៍​ព្រៃឈើ​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់ បាន​នោះ​ទេ ដោយ​ខ​ល​ចូល តែ​ពុំ​មាន​អ្នក​លើក​ទូរ​សព្ទ រហូតដល់​ម៉ោង​ចេញ​ផ្សាយ​នេះ ។​