យុទ្ធនាការ “​និយាយ​ថា​ទេ ចំពោះ​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​!” “Say No to Fake News” - ឯកឧត្តម បណ្ឌិត អ៊ាង សុផល្លែត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធីបុណ្យ​សម្ពោធ​ឆ្លង​កុដ្ឋ ពុទ្ធា​ភិ​សេក និង​សមិទ្ធផល​នានា នៅ​វត្ត​គគីរ ក្នុង​ឃុំ​ព្រែក​អា​ជី ស្រុក​ក្រូចឆ្មារ ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ​ - ថៃ​រញ្ជួយ​ដី​ផង ភ្លើង​ឆេះ​ព្រៃ​ផង ! ភ្លើង​ឆេះ​ព្រៃ​នៅ​ខេត្ត​ឡាំ​ប៉ាង​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ​រាលដាល​ជាង 1,000 រ៉ៃ (​ប្រមាណ​ជិត 2km) បង្ក​ឲ្យមាន​ខ្យល់​បំពុល​ធ្ងន់ធ្ងរ គ្រោះថ្នាក់​ដល់​សុខភាព​ពលរដ្ឋ​ថៃ - លោក ឆាយ សុគន្ធ​ដា អភិបាលស្រុក​កំពង់សីលា និង​បក្ខពួក រង​ការចោទប្រកាន់​ពី​គណៈកម្មការ​សហគមន៍​ព្រៃឈើ​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់ ថា​បាន​ធ្វើ​ប្លង់​គ្រប​លើ​ដី​ព្រៃ​សហគមន៍​ជាច្រើន ហិកតា ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ​ផ្ទាល់ខ្លួន​ - សមត្ថកិច្ច​ស្រុក​សំរោង​ទង ឃាត់ខ្លួន​ជនសង្ស័យ​ពីរ​នាក់​តាម​ដី​ការ​បង្គាប់​ឲ្យ​ចាប់ខ្លួន​លេខ​.៥៥០ និង​៧៣៦ - នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ​បច្ចុប្បន្ន និង​អតីត​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ ៤ រូប​បាន​ចូលរួម​រំលែក​ទុក្ខ​ដ៏​ក្រៀមក្រំ​ជា​មួុយ​សម្តេច​អគ្គមហាសេនាប​តី​តេជោ ហ៊ុន សែន ចំពោះ​មរណភាព​របស់​ឯកឧត្តម​អ្នកឧកញ៉ា​ឧត្តមមេត្រី​វិសិដ្ឋ ហ៊ុន សាន បងប្រុស​បង្កើត​សម្តេច​តេជោ​ - សមត្ថកិច្ច​ចុះ​បង្ក្រាប​បាន​សាច់​សត្វព្រៃ​ជាង ៦០​គីឡូក្រាម នៅ​ស្រុក​ស្នួល​ - ប្រធានការិយាល័យ​រដ្ឋ​បាល​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ស្រុក​កងមាស​របូត​តំណែង​ព្រោះតែ​៣៦០​ដុល្លារ​ជា​ថ្មូរ​នឹង​ការកែតម្រូវ​សំបុត្រកំណើត​ - កម្ពុជា​ទទួលបាន​ចំណាត់​ថ្នាក់​ឈានមុខ​ក្នុង​ការអនុវត្ត​គម្រោង​រេ​ដ​បូក​នៅលើ​ពិភពលោក - ​សមាគម​អភិវឌ្ឍន៍​វិជ្ជាជីវៈ​អ្នកសារព័ត៌មាន កម្ពុជា​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​លេីក​ទី ២ នៅ​ខេត្ត ស្ទឹងត្រែង​
ប្រធានការិយាល័យ​រដ្ឋ​បាល​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ស្រុក​កងមាស​របូត​តំណែង​ព្រោះតែ​៣៦០​ដុល្លារ​ជា​ថ្មូរ​នឹង​ការកែតម្រូវ​សំបុត្រកំណើត​
​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​កំពង់ចាម​នៅ​ថ្ងៃទី​២៦ មីនា ឆ្នាំ​២០២៥​នេះ បានសម្រេច​បញ្ចប់​មុខតំណែង​លោក ហែម គឹម​សាធ​ពី​ប្រធាន​ការិយាល័យ​រដ្ឋបាល និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ឲ្យមក​នៅ​ជា​មន្ត្រី​សាលាស្រុក​ធម្មតា ។ ពោល​មិនមាន​ដាក់ទោស​អ្វី​ផ្សេង​ទៀត​ឡើយ ។ ការសម្រេច​បញ្ចប់​តំណែង​លោក ហែម គឹម​សាន​ធ្វើឡើង​បន្ទាប់​ពី​លោក​បាន​យក​ប្រាក់​ចំនួន​៣៦០​ដុល្លារ ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​ទៅ​កែតម្រូវ​សំបុត្រកំណើត​នៅ​សាលាស្រុក​។​
​តាម​លិខិត​របស់​រដ្ឋបាល​ខេត្ត​កំពង់ចាម បន្ទាប់​ពី​អាជ្ញាធរ​ទទួលបាន​ពាក្យបណ្តឹង​តាម​បណ្តាញ​សង្គម​ហ្វេ​សប៊ុក​ពី​គណនី​ឈ្មោះ Chheng Sokly ដែល​ចុះផ្សាយ​ពី​ឈ្មោះ ហែម គឹម​សាធ ទទួល​ប្រាក់​ចំនួន​៣៦០​ដុល្លារ ជា​ថ្មូរ​នឹង​ការកែតម្រូវ​សំបុត្រ​កំណើត​របស់ព​ល​រដ្ឋ​ឈ្មោះ ឆេង សុខលី រស់នៅ​ភូមិ​អូរ​ពពេល ឃុំ​ខ្ចៅ ស្រុក​កងមាស ខេត្ត​កំពង់ចាម មក​រដ្ឋបាលខេត្ត បាន​ចាត់​ឲ្យ​ក្រុមការងារ​ចុះ​សិក្សា​ស្រាវជ្រាវ និង​បាន​រកឃើញថា គឺ​ពិតជា​មាន​រឿង​ខាងលើ​ប្រាកដ​មែន ។ នេះ​បើ​តាម​ចេញផ្សាយ​RFI ។​
​ភ្លាមៗ​ក្រោយ​រកឃើញ​ករណីបែបនេះ រដ្ឋបាល​ខេត្ត​កំពង់ចាម​បានសម្រេច​រៀបចំ​បែបបទ​បញ្ចប់​មុខ​តំណែង​លោក ហែម គឹម​សាធ ពី​ប្រធាន​ការិយាល័យ​រដ្ឋបាល និង​ហិរញ្ញវត្ថុ ឲ្យមក​នៅត្រឹមជា​មន្ត្រី​សាលា​ស្រុក​កងមាស​ធម្មតា ។ តែ​ទន្ទឹមគ្នានេះ រដ្ឋបាល​ស្រុក​កងមាស​ក៏​ត្រូវ​តាមដាន​និង​ត្រួតពិនិត្យ​ជាប់​ជាប្រចាំ​លើ​ការបំពេញ​តួនាទី​ភារកិច្ច​របស់​លោក ហែម គឹម​សាធ ហើយ​ក្នុង​ករណី​ដែល​មាន​ការប្រព្រឹត្ត​កំហុសឆ្គង​បន្តទៀត គឺ​ត្រូវមាន​វិធានការ​តាម​ច្បាប់​ស្តីពី​សហលក្ខន្តិកៈ​មន្ត្រីរាជកា​រ​ស៊ីវិល ។
​ជុំវិញ​ករណី​ខាងលើ​នេះ អង្គភាព​ប្រឆាំង​អំពើពុករលួយ​តាមរយៈ​អ្នកនាំពាក្យ​លោក ស៊យ ចាន់​វិចិត្រ បញ្ជាក់​ប្រាប់​វិទ្យុ​បារាំង​អន្តរជាតិ RFI នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៧ មីនា​នេះ​ថា មន្ត្រី​រដ្ឋបាល​ស្រុក​កងមាស​ឈ្មោះ ហែម គឹម​សាធ បាន​ទទួលរង​ទណ្ឌកម្ម​ខាង​វិន័យ​រួចរាល់​ហើយ ដោយ​មាន​ការផ្លាស់ប្តូរ​តំណែង​ភារកិច្ច​។​ប៉ុន្តែ​លោក​ស៊យ ចាន់​វិចិត្រ មិន​អាច​បញ្ជាក់​ពី​វិធានការ​របស់​អង្គភាព​ប្រឆាំង​អំពើពុករលួយ​បន្តទៀត​បែបណា​នោះ​ទេ​និង​ថា​វា​ជា​កិច្ចការ​ផ្ទៃក្នុង​ដែល​ត្រូវ​រក្សា​ការសម្ងាត់​របស់​អង្គភាព ។​
​គួររម្លឹកថា គិត​ចាប់តាំងពី​ដើមឆ្នាំ​២០២៥ មក អង្គភាព​ប្រឆាំង​អំពើពុករលួយ​បាន​ចាប់ខ្លួន​មន្ត្រី​កងរាជអាវុធហត្ថ​ខេត្តតាកែវ​ចំនួន​២​នាក់​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​បទល្មើស​ស៊ីសំណូក​ក្នុង​ការទទួល​ប្រាក់​ជា​ថ្នូរ​នឹង​ការ​មិន​បង្ក្រាប​លើ​បទល្មើស​គ្រឿងញៀន​និង​ល្បែងស៊ីសង​។ ចំណែក​កាលពី​ចុងឆ្នាំ​២០២៤ ACU បាន​បំបែកសំណុំរឿង​ពុករលួយ​ប្រចាំឆ្នាំ​មួយ​ទាក់ទង​នឹង​ការ​សូកប៉ាន់​រត់​ការចង់បាន​តំណែង តាមរយៈ​លោក លី សាម៉េត​ក្នុងនោះ មានឈ្មោះ កន សុខកាយ អតីត​អភិបាលស្រុក​ល្វាឯម ខេត្ត​កណ្តាល ដែល​បាន​ចំណាយ​ប្រាក់​៣០​ម៉ឺន​ដុល្លារ និង​អភិបាលរង​ខេត្ត​ពោធិ៍សាត់ ឈ្មោះ ឡាយ វិសិដ្ឋ ដែល​បាន​បង់ប្រាក់ ៥៧​ម៉ឺន​ដុល្លារ​ទៅ​ឱ្យ​លោ​កឡាច សំរោង និង​លោក លី សាម៉េត ដើម្បី​បាន​តំណែង​ណាមួយ​។​គួរបញ្ជាក់​ថា​អំពើពុករលួយ​នៅ​កម្ពុជា​បន្ត​ជា​បញ្ហា​ស្មុគ្រស្មាញ​មួយ​ដែល​តម្រូវ​ឲ្យ​មាន​ការធ្វើ​កំណែទម្រង់​ជា​ចាំបាច់​។​
​របាយការណ៍​ឆ្នាំ​២០២៤​របស់​អង្គការ​តម្លាភាព​កម្ពុជា​បង្ហាញថា កម្ពុជា​បន្ត​ស្ថិតនៅ​លេខ​រៀង​ទី​១៥៣​ក្នុងចំណោម​១៨០​ប្រទេស ក្នុងនាម​ជា​រដ្ឋ​ដែល​មាន​អំពើ​ពុករលួយ​គួរឲ្យកត់សម្គាល់ ៕
​រូបភាព​ភ្នំពេញ​ប៉ុស្តិ៍​
លោក ហែម គឹមសាន (រូបភាពភ្នំពេញប៉ុស្តិ៍)