យុទ្ធនាការ “​និយាយ​ថា​ទេ ចំពោះ​ព័ត៌មាន​ក្លែងក្លាយ​!” “Say No to Fake News” - ឯកឧត្តម បណ្ឌិត អ៊ាង សុផល្លែត អញ្ជើញ​ជា​អធិបតី​ក្នុង​ពិធីបុណ្យ​សម្ពោធ​ឆ្លង​កុដ្ឋ ពុទ្ធា​ភិ​សេក និង​សមិទ្ធផល​នានា នៅ​វត្ត​គគីរ ក្នុង​ឃុំ​ព្រែក​អា​ជី ស្រុក​ក្រូចឆ្មារ ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ​ - ថៃ​រញ្ជួយ​ដី​ផង ភ្លើង​ឆេះ​ព្រៃ​ផង ! ភ្លើង​ឆេះ​ព្រៃ​នៅ​ខេត្ត​ឡាំ​ប៉ាង​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ​រាលដាល​ជាង 1,000 រ៉ៃ (​ប្រមាណ​ជិត 2km) បង្ក​ឲ្យមាន​ខ្យល់​បំពុល​ធ្ងន់ធ្ងរ គ្រោះថ្នាក់​ដល់​សុខភាព​ពលរដ្ឋ​ថៃ - លោក ឆាយ សុគន្ធ​ដា អភិបាលស្រុក​កំពង់សីលា និង​បក្ខពួក រង​ការចោទប្រកាន់​ពី​គណៈកម្មការ​សហគមន៍​ព្រៃឈើ​អ្នកតា​ថ្ម​ព្រង់ ថា​បាន​ធ្វើ​ប្លង់​គ្រប​លើ​ដី​ព្រៃ​សហគមន៍​ជាច្រើន ហិកតា ធ្វើជា​កម្មសិទ្ធិ​ផ្ទាល់ខ្លួន​ - សមត្ថកិច្ច​ស្រុក​សំរោង​ទង ឃាត់ខ្លួន​ជនសង្ស័យ​ពីរ​នាក់​តាម​ដី​ការ​បង្គាប់​ឲ្យ​ចាប់ខ្លួន​លេខ​.៥៥០ និង​៧៣៦ - នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ​បច្ចុប្បន្ន និង​អតីត​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ថៃ ៤ រូប​បាន​ចូលរួម​រំលែក​ទុក្ខ​ដ៏​ក្រៀមក្រំ​ជា​មួុយ​សម្តេច​អគ្គមហាសេនាប​តី​តេជោ ហ៊ុន សែន ចំពោះ​មរណភាព​របស់​ឯកឧត្តម​អ្នកឧកញ៉ា​ឧត្តមមេត្រី​វិសិដ្ឋ ហ៊ុន សាន បងប្រុស​បង្កើត​សម្តេច​តេជោ​ - សមត្ថកិច្ច​ចុះ​បង្ក្រាប​បាន​សាច់​សត្វព្រៃ​ជាង ៦០​គីឡូក្រាម នៅ​ស្រុក​ស្នួល​ - ប្រធានការិយាល័យ​រដ្ឋ​បាល​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ស្រុក​កងមាស​របូត​តំណែង​ព្រោះតែ​៣៦០​ដុល្លារ​ជា​ថ្មូរ​នឹង​ការកែតម្រូវ​សំបុត្រកំណើត​ - កម្ពុជា​ទទួលបាន​ចំណាត់​ថ្នាក់​ឈានមុខ​ក្នុង​ការអនុវត្ត​គម្រោង​រេ​ដ​បូក​នៅលើ​ពិភពលោក - ​សមាគម​អភិវឌ្ឍន៍​វិជ្ជាជីវៈ​អ្នកសារព័ត៌មាន កម្ពុជា​រៀបចំ​សិក្ខាសាលា​លេីក​ទី ២ នៅ​ខេត្ត ស្ទឹងត្រែង​
អគ្គីភ័យ​បាន​ឆាបឆេះ​ផ្ទះ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅក្នុង​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែ​ត​ចំនួន​ជាង​១០​គ្រួសារ​!!!
​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត​៖​នា​ព្រឹក​ថ្ងៃទី​១៣ ខែ​មេសា​ឆ្នាំ​២០២៤​វេ​ម៉ោង​៧​និង​០០​នាទី មាន​អគ្គីភ័យ​បាន​ឆាបឆេះ បណ្តាលមកពី​ឆ្លង​ចរន្ត អគ្គីសនី បង្ករ​អោយ​ខូចខាត​ផ្ទះ​ចំនួន​០២​ល្វែង​នៅ​ចំណុច​ភូមិ​ក្បាលកោះ​សង្កាត់​អូរជ្រៅ​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ​។​
​ក្រោយពី​ទទួល​ដំណឹង​ថា​មាន​អគ្គីភ័យ​ឆាប់ឆេះ​ផ្ទះ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ចំណុច​ភូមិ​ក្បាលកោះ​ភ្លាមៗ​កម្លាំង​ជំនាញ​ចម្រុះ​នៃ​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត​បាន​ចុះ​សហការ​គ្នា​ដុតដៃដុតជើង​ហ្នឹង​ចុះ​បាញ់​ទឹក​ពន្លត់​អគ្គីភ័យ​នេះ​ហើយ​ការឆាប់ឆេះ​ច្រើន​នេះ​បាន​ដាក់​ឲ្យ​ខូច​ផ្ទះ​បងប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ចំនួន​០២​ល្វែង ផ្ទះ​បន្ទប់​ជួល​ចំនួន​១៣​បន្ទប់​និង ខូចខាត​សម្ភា​រះ ក្នុងផ្ទះ​ទាំងស្រុង​(​ស្មើ​១៧​គ្រួសារ​)​ហើយ​រង​ផល ប៉ះពាល់​ចំនួន​០៦​បន្ទប់ រហូតមកដល់​ម៉ោង​៧​និង​៤១​នាទី​ទើប​កម្លាំង​បាន​គ្រប់ បាន​ដោយ​មាន​ការសហការ​ពី​អាជ្ញាធរ​សម្ថ​កិច្ច​មាន លោក​ចៅសង្កាត់​ទាំងពី និង​ក្រុមប្រឹក្សា កម្លាំង​ប៉ុស្តិ៍​រដ្ឋបាល​អូរជ្រៅ កម្លាំង​អធិការ​ក្រុង​, កម្លាំង​សឹក​រង​ក្រង កម្លាំង​កងពល​លេខ​១៥១ កម្លាំង​កងរាជអាវុធហត្ថ​ក្រុង កម្លាំង​វី​រះ​ការពារ​ព្រំដែន​៩១១​និង​៨៩១ កម្លាំង​ប្រជា​ការពារ និង​ប្រជាពលរដ្ឋ ដោយ​ប្រើប្រាស់​រថយន្ត​ពន្លត់​ចំនួន​០៦​គ្រឿង​មាន រថយន្ត​អធិការ​ក្រុង​០១​គ្រឿង រថយន្ត​សាលាក្រុង​០១​គ្រឿង រថយន្ត​អធិការ​ស្រុក​អូរជ្រៅ​០១​គ្រឿង រថយន្ត​ល្ខោន​០១​គ្រឿង រថយន្តត្រូ​ពិការណា​០១​គ្រឿង រថយន្ត​អាគ្គី​ភ័យ​ស្ម័គ្រចិត្ត​០១​គ្រឿង ហើយ​ប្រើប្រាស់​ទឹក​អស់​០៧​ឡាន លុះដល់​ម៉ោង​៨​និង​០០​នាទី​ទើប​ភ្លើង​បានរ​លុត ទាំងស្រុង​។​
​ទោះបី​យ៉ាងណា​អាជ្ញាធរ​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែត​បាន​ទទួច​អំពាវនាវ​ទៅ​ដល់​បង​ប្អូន​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែល​រស់នៅ​ក្នុង​ក្រុង​ប៉ោយប៉ែ​ត​ទាំងមូល​ក្នុង​ឱកាស​ចូល​ថ្នាំ​ថ្មី​ប្រពៃណី​ជាតិខ្មែរ​។​សូម​បងប្អូន​ទាំងអស់​ចូលរួម​ប្រុងប្រយ័ត្ន​ទាំង​ភ្លើង​ធូប​ភ្លើងទាន​និង​បិទ​ភ្លើង​ឲ្យបាន​ត្រឹមត្រូវ​មុន​ហ្នឹង​ទៅ​កំសាន្ត​ទីជិត​និង​ទី​ឆ្ងាយ​នានា​ក្នុង​ឱកាស​ចូល​ឆ្នាំ​នេះ​។​