កម្ពុជា​នៅតែ​ជា​កន្លែង​ដែល​មាន​វត្តមាន​សត្វ​ទន្សោង​ច្រើនជាងគេ​នៅលើ​ពិភពលោក​
«គេហទំព័រ រស្មីស្ទឹងត្រង់ | Rasmeistoengtrang News» ទូរស័ព្ទទំនាក់ទំនង097 72 88 071 | 076 44 44 373
​សត្វ​ទន្សោង​នៅ​ទូទាំង​ប្រទេស​កម្ពុជា​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន​មាន​ប្រមាណ​ជាង ១៥០០ ក្បាល​។ ដោយឡែក​បើ​ផ្អែក​តាម​តាម​ទិន្នន័យ​របស់​អង្គការ IUCN​វិញ ចំនួន​សត្វ​ទន្សោង​ត្រូវបាន​គេ​ប៉ាន់ស្មាន​ថា​នៅ​សល់​តែ​ប្រមាណ ៤.០០០​ក្បាល នៅលើ​ពិភពលោក​ប៉ុណ្ណោះ​។
​តាម​ការសិក្សា ចំនួន​សត្វ​ទន្សោង​បាន​ថយចុះ​យ៉ាងច្រើន​ក្នុង​រយៈពេល​ពីរ​បី​ទសវត្សរ៍​ចុងក្រោយ​នេះ ដោយសារ​ការបាត់បង់​ទីជម្រក​និង​ការ​បរបាញ់​យក​សាច់​និង​ស្នែង​។ សត្វ​ទន្សោង ត្រូវបាន​គេ​កត់ត្រា​ក្នុង​បញ្ជី​ក្រហម​របស់​អង្គការ IUCN ជា​ប្រភេទ​ជិត​ពូជ​នៅលើ​ពិភពលោក​។ សត្វ​ទន្សោង គេ​ឃើញ​វា​រស់​នៅ​រាយប៉ាយ​ស្ទើរ​គ្រប់​ទីកន្លែង​មានដូចជា តំបន់​ភូមិភាគ​ឦសាន និរតី និង​ភាគ​ខាងជើង នៃ​ប្រទេស​កម្ពុជា​។ វា​មាន​ផងដែរ នៅ​ភូមា ឡាវ ម៉ាឡេស៊ី វៀតណាម និង​ថៃ​។​
​សត្វ​ទន្សោង​ចូលចិត្ត​រស់នៅ​តំបន់​ព្រៃ​ល្បោះ វាលស្មៅ ព្រៃ​គម្ពោត​ជាដើម និង​ចូល​ចិត្ត​រកស៊ី​នៅ​តាម​មាត់​អូរ​។ វា​មិនសូវ​រស់នៅ​តំបន់​មាន​ទី​ជម្រាល​ប៉ុន្មាន​នោះទេ​។ វា​ចូលចិត្ត​រស់នៅ​ជា​ហ្វូងៗ ឬ​នៅ​ជាមួយ​គោព្រៃ ប្រើ​ស ខ្ទីង​ជាដើម​។ ពួក​វា​ចេញ​រកស៊ី​នៅពេល​ព្រលឹម និង​ពេល​ព្រលប់​។ ជាធម្មតា ទន្សោង​មេ​ចាស់​ជាងគេ តែងតែ​ជា​អ្នកដឹកនាំ​ហ្វូង​។ ទន្សោង​បន្ត​ពូជ នៅ​ខែ​ឧសភា​ដល់​មិថុនា និង​អាច​បង្កើត​កូន​បាន ១​ទៅ​២​ក្បាល បន្ទាប់​ពី ពពោះ រយៈពេល ១០​ខែ ហើយ​មេ​អាច​ដោយ​ឈ្មោល​ម្ដងទៀត ក្រោយ​ពេល​កើតកូន​បាន​២​ខែ​។​
​សត្វ​ទន្សោង ជា​ប្រភេទ​សត្វ​មួយ​ដែល​ទទួលរង​នូវ​ការគំរាមកំហែង​យ៉ាងខ្លាំង​ពី​ការ​បរបាញ់​ខុសច្បាប់ ដើម្បី​យក​សាច់ និង​ស្នែង​។ បច្ចុប្បន្ន សត្វ​ប្រភេទ​មាន​ដោយ​កម្រ ហើយ​ប្រទេស​មួយចំនួន​ដែល​ធ្លាប់តែ​មាន​ពួក​វា​រស់នៅ ក៏​ស្ទើរតែ​ផុត​ពូជ​អស់​ទៅហើយ​៕